Miejsce na trzmiele

Wybierając odpowiednie miejsce dla nowych mieszkańców Twojego ogrodu, należy pamiętać, że ich naturalnym siedliskiem są mysie i krecie nory, opuszczone ptasie gniazda, kompost i inne miejsca, charakteryzujące się spokojną i bezpieczną okolicą, w której warunki termiczne i wilgotnościowe.

Prawidłowe ustawienie i otwarcie ula zagwarantuje Państwu ogród pełen trzmieli, przez co najmniej 3 miesiące. Należy pamiętać o kilku istotnych elementach/warunkach:

- umieść domek drewniany pod naturalną osłoną z gałęzi, traw by osłonić trzmiele przed deszczem i bezpośrednim słońcem

- lokalizacja w przeciągu nie wpływa korzystnie na klimat wewnątrz ula

- w związku z tym, że trzmiel po wylocie z ula pierwsze sekundy orientuje się w kierunkach lotu, unikaj bezpośrednich barier

- umieść ul w bezpiecznym miejscu w okolicach, których nie chodzą ludzie, zwierzęta domowe oraz które nieświadomie mogą natknąć się na trzmiele

- zapewniając trzmielą bliską obecność kwiatów bogatych w pyłek zaoszczędzisz im czasu i energii na zbieranie pożywienia

- jeśli zaobserwowana zostanie obecność mrówek lub innych owadów należy zabezpieczyć kolonie przed nimi, gdyż np. mrówki wchodząc do gniazda wypijają wodę z cukrem, przez co okres żywotności trzmieli spada.

Na obecność trzmieli w naszym ogrodzie musimy się przygotować, gdyż kolonia potrzebuje kwiatów, w której znajduje się pyłek niezbędny do prawidłowego rozwoju kolonii.

• NIE STOSUJEMY CHEMICZNYCH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN – pamiętajmy, że stosując np. środki do walki z szkodnikami, niszczymy także pożyteczne organizmy! Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą biologicznych preparatów dostępnych na naszej stronie. Jeśli zajdzie konieczność zastosowania chemii, wykonujmy opryski wieczorem i na kolejny dzień zamknijmy trzmiele w domku.

• ROŚLINY KWITNĄCE – ogrody monotematyczne z trawą i żywopłotem nie są atrakcyjne dla trzmieli, gdyż nie ma na nich kwiatów z pyłkiem. Wystarczy jednak kwitnące drzewa owocowe, kwiaty polne np. mlecz czy inne kwiaty, by podglądać ich pracę każdego dnia.

• WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA – dla wielu roślin prawidłowe przycinanie skutkuje intensywniejszym kwitnieniem, dlatego należy o tym pamiętać każdej wiosny.