FAQ - pytania?

Jaki gatunek trzmieli jest oferowany w sklepie?

W naszej ofercie znajdują się tylko Trzmiele ziemne (łac. Bombus terrestris), które najliczniej występują w naszym kraju i są przystosowane do naszej szerokości geogrficznej.

Kiedy jest najlepszy czas na wprowadzenie trzmieli do ogrodu?

Trzmiele są dostępne u nas cały rok, jednak zastosowanie trzmieli w ogrodzie należy rozgraniczyć na dwa główne cele, jakie chcemy osiągnąć:

- zapylenie roślin (drzewa owocowe, krzewy, warzywa) – trzmiele powinny zostać wprowadzone 3-4 dni przed kwitnięciem, co z reguły oznacza termin „nabrzmiałego pąka”

- obecność trzmieli w ogrodzie – domek z rodziną trzmielą może być wprowadzany na ogrodzie od początku kwietnia do końca sierpnia, gdyż w tym okresie występują kwiaty, z których owady będą zbierały pyłek.

Jakiej opieki wymagają trzmiele?

Rodziny trzmiele, które sa dostępne u nas, są całkowicie bezobsługowe i bezpieczne przy zachowaniu szczególnej uwagi przy obchodzeniu się w okolicach ula.

Kiedy trzmiele giną w sposób naturalny?

Naturalny cykl życia rodziny trzmielej jest określany na 3 miesiące od momentu dostawy do Państwa. Okres ten może zmieniać pod wpływem ilości dostępnego pyłku w naszym ogrodzie.

Co zrobić kiedy jeden trzmiel blokuje wejście do ula i inne trzmiele nie mogą wejść do gniazda?

Jest to naturalna sytuacja! Trzmiel blokujący wejście to strażnik, którego zadaniem jest kontrola wchodzących/wychodzących. Bardzo często w gorące dni, kiedy trzmiele zajęte są wentylowaniem gniazda, jego zadaniem jest nie wpuszczanie robotnic, by zwiększyć ilość powietrza wewnątrz gniazda.

Trzmiele nie wylatują z ula tylko siedzą w środku cały dzień. Co mogę zrobić by było inaczej?

Trzmiele pracują, gdy temperatura zewnętrzna jest odpowiednia dla nich – jeśli jest bardzo ciepło w ciągu dnia, pracują rano i popołudniu, jeśli jest zimno, potrafią dniami nie wychodzić z ula, gdyż są zajęte ogrzewaniem gniazda.

Co zrobić z drewnianym domkiem jesienią?

W okresie jesiennym (październik-listopad) należy zamknąć domek drewnianą zasuwą i schować domek do szopki / drewutni czy nieogrzewanego garażu. Ten zabieg ma na celu podwyższenie prawdopodobieństwa, że zapłodniona matka przetrwa zimę.

Wiosną sprawdzamy czy jakieś trzmiele żyją w gnieździe, jeśli nie - wyrzucamy cały kartonik i zamawiamy samo gniazdo Natupol GARDEN

Czy mogę dokarmiać trzmiele, jeśli na moim ogrodzie nie mam zbyt wiele kwiatów?

Jeśli trzmiele nie będą miały odpowiedniej ilości pyłku – musimy je dokarmić pyłkiem kwiatowym. Zdarza się to na początku kwietnia, gdzie dopiero rusza wegetacja roślin lub w miejscach ubogich w kwiaty. W sklepie dostępne są porcję pyłku kwiatowego pozwalające na dokarmienie ich przez okres około 2 tygodni. Pyłek wysypujemy na podstawek i umieszczamy w suchym miejscu w okolicy domku z trzmielami.